Topný faktor je základním parametrem ukazujícím "účinnost" tepelného čerpadla. Je to poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou elektrickou energií. Čím vyšší topný faktor, tím je provoz zařízení levnější.
Příklad: Tepelné čerpadlo má výkon 12 kW a elektrický příkon 3 kW. Topný faktor je 12/3 = 4. Pokud má jedno tepelné čerpadlo při stejných podmínkách topný faktor 4,5 a druhé 3,3 znamená to, že druhé spotřebuje pro svůj provoz o 36 % více elektrické energie než první a tudíž jeho provoz je podstatně dražší. Topný faktor se u tepelného čerpadla mění podle podmínek ve kterých pracuje. Ten samý stroj může mít topný faktor 7 a při jiných podmínkách třeba jen 2. Proto srovnávejte topné faktory vždy při stejných podmínkách. Podmínky se uvádějí například takto: 0/35 EN 255, což znamená, že na vstupu do tepelného čerpadla je tekutina o teplotě 0 °C a na výstupu do topného systému tekutina o teplotě 35 °C. To vše je měřeno podle metodiky normy EN 255. Topný faktor je lepší, když je nižší teplota výstupní vody - proto je výhodnější podlahové topení, kterému stačí nižší teplota vody než radiátorům.
Regulace která v závislosti na venkovní teplotě upravuje teplotu topné vody vstupující do topného systému.
Příklad: když je venku - 15 °C, regulace pouští do domu vodu o teplotě například 50 °C, když je venku 10 °C, regulace pouští do domu vodu o teplotě jen 30 °C. U tepelných čerpadel je ekvitermní regulace důležitější než u jiných zdrojů tepla, protože čím je nižší teplota topné vody, tím je provoz tepelného čerpadla levnější.
Pokud je zemní kolektor špatně navržen nebo proveden, může podchladit půdu nad sebou a ovlivnit růst vegetace. U správně navrženého kolektoru rozloženého v zahradě do velké plochy k výraznému vychlazování země nedochází a na vegetaci nemá kolektor v podstatě žádný vliv.
Životnost tepelného čerpadla je dána především životností kompresoru, která je závislá hlavně na počtu startů kompresoru. To lze ovlivnit akumulací tepla a správným dimenzováním výkonu čerpadla (čerpadlo s vyšším výkonem častěji spíná a kompresor dříve odejde). Důležitá je i kvalitní regulace, která nenechá kompresor běžet v nevhodných podmínkách a minimalizuje počet startů kompresoru. Z výše uvedeného vyplývá, že záleží nejen na kvalitě kompresoru, ale hlavně na použité regulaci a způsobu zapojení kotelny. U kvalitních čerpadel odebírajících teplo ze země je ověřená životnost kompresoru až 20 let. Pak lze provést generální opravu chladícího okruhu a provozovat zařízení dál. Životnost zemních kolektorů (vrtů) je v řádu desítek let.
U čerpadel vzduch / voda je životnost kompresoru kratší a to o 20 až 30 % než u zemních čerpadel. Je to způsobeno jeho větším výkonem v porovnání se "zemním" čerpadlem a tím i častějším spínáním. Navíc je chladicí okruh provozován v obrovském teplotním rozsahu až 55°C (v zimě –25°, v létě 30°C), což životnosti komponentů neprospívá. Reverzace chladicího okruhu používaná pro rozmrazování výparníků nebo pro klimatizaci v letním období kompresor také zatěžuje a snižuje jeho životnost.
Ano, moderní tepelná čerpadla jsou navržena tak, aby efektivně fungovala i při extrémně nízkých teplotách, například -20 °C a méně. V případě velmi nízkých teplot mohou využívat záložní zdroj tepla, například elektrický dotop.
Ano, některé typy tepelných čerpadel (např. vzduch/voda nebo země/voda) umožňují i chlazení interiéru v létě. To se provádí buď pasivním, nebo aktivním chlazením.
To záleží na několika faktorech, jako je velikost domu, tepelná ztráta budovy, dostupnost pozemku pro zemní kolektor či vrt, a také na vašem rozpočtu. Rádi vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení.
Ano, na tepelná čerpadla je možné čerpat státní dotace, například z programu Nová zelená úsporám. Dotace mohou pokrýt významnou část pořizovacích nákladů. Aktuální infromace k možnosti čerpání dotací při výměna zdroje tepla naleznete v našem článku nebo na webu Nová zelená úsporám.
Samotná instalace obvykle trvá 2–3 dny, v závislosti na složitosti projektu. Pokud je součástí instalace i podlahové vytápění nebo rekuperace, může realizace trvat déle.
Pravidelný servis tepelného čerpadla provádíme jednou za dva roky. Odborná kontrola zajistí optimální výkon, prodlouží životnost zařízení a předejde nečekaným poruchám.
Podlahové vytápění poskytuje rovnoměrné rozložení tepla, vyšší tepelný komfort a úsporu energie. Více o výhodách podlahového vytápění si můžete přečíst v našem článku.
Entalpický výměník je speciální typ výměníku tepla v rekuperační jednotce, který kromě tepla dokáže přenášet i vlhkost mezi odváděným a přiváděným vzduchem. To znamená, že v zimě zabraňuje vysoušení vzduchu v domácnosti, a naopak v létě snižuje nadměrnou vlhkost přiváděného vzduchu.